ויסות חושי

ויסות חושי

ויסות חושי – מהו ויסות חושי?

ויסות חושי הוא מונח המתייחס ליכולתו של התינוק לווסת ולעבד את הגירויים שהוא מקבל כל הזמן מהסביבה ומגופו. 

בשנה הראשונה לחייו חושף כל תינוק נטיות מולדות של ויסות חושי ועיבוד ביולוגי- נוירולוגי ייחודי משלו. תהליך הוויסות החושי הוא חלק מרכזי בצמיחתו ובהתפתחותו של התינוק והוא אחד האתגרים ההתפתחותיים המרכזיים העומדים בפני תינוק. תינוקות נולדים עם יכולת בוסרית לווסת את הקלט שהם מקבלים וללמוד בהדרגה כיצד להתמודד עם כל הגירוי סביבם, תוך רכישת יכולת טובה יותר לסנן את הגירוי במקום להיות מוצף ממנו (הדרכת הורים). 

דוגמה טובה לכך היא העובדה שילודים רבים בוכים כשהם מתפשטים או מתרחצים, אך לאחר חודש-חודשיים הם נרגעים ומתחילים ליהנות מהחוויה. אינטראקציות עם העולם, כמו להחזיק אנשים אחרים, לגעת בחומרים או צעצועים שונים, לנוע ולצאת מתנוחות על הרצפה, לטעום טעמים שונים ולשמוע קולות וצלילים שונים, כל אלה מסייעים בפיתוח מערכות הויסות החושי.

כיצד לעזור לילדים לפתח יכולת ויסות חושי?

הורים ממלאים תפקיד מרכזי בתיווך הקלט של העולם לתינוקות שלהם. יש הורים שאינם מודעים עד כמה חשוב “לדאוג למוחו של תינוקך”. להיות מודע ליכולות המנטליות והקוגניטיביות של התינוק וללמוד עד כמה הוא או היא חווים את העולם צריכים להשפיע על האופן שבו ההורים מתקשרים עם תינוקותיהם. לדוגמא, אם ילדכם רגיש לצלילים ואינו יכול להימנע מפניית ראשו לכל קול שהוא שומע, יהיה זה רעיון טוב לשחק בסביבה שקטה ולהימנע מהפרעות בזמן המשחק. זה יעזור לתינוק לווסת את הרעשים סביבו ולהתמקד (התפתחות השמיעה אצל תינוקות). סוג זה של התאמה לתינוק יבטיח שהחוויה שההורים מציעים תהיה חיובית ובונה ככל האפשר.

שלבי ויסות חושי אצל תינוקות

0-3 חודשים:

בשלושת החודשים הראשונים, מערכת החושים של התינוק מוכנה לפעולה אך עדיין לא בשלה. הדבר ניכר בשגרת השינה והאכילה המשתנה של התינוקות בחודשים אלה. יכול להיות שיהיה לכם מאוד קשה להבין מה התינוק שלכם באמת צריך בשלב זה, אבל חשוב להיות רגישים וזמינים לרמזים של התינוק. בין היתר זה יעזור לתינוק לבסס ויסות עצמי.

3-6 חודשים:

התינוק מתחיל להראות את הסימנים הראשונים לוויסות עצמי לאחר שהוא מכיר יותר את סביבתו. הוא יכול להפנות את ראשו הרחק מגירוי מסויים שמפריע לו, להציע מגוון רחב יותר של רמזים כדי לאותת מה היא רוצה, ועוד. למשל, אם התינוק מסמן שהוא סיים לאכול, כדאי להקשיב לו ולא לנסות לגרום לו לאכול יותר. הסתמכות על התינוק באופן זה מסייעת לו לפתח תחושת שובע ומפתחת עוד יותר ויסות עצמי (הרגלי שינה לתינוק).

6+ חודשים:

החוויה החושית הייחודית של התינוק בעולם מתגלה. כעת הורים יכולים להבין טוב יותר את תינוקם ולראות האם הוא נוטה לחפש גירוי או להימנע מכך; בין אם הוא רגיש לצלילים, ריחות, תחושות; וכו’ היכרות זו עם הנטיות הטבעיות של התינוק תעזור להתאים את רמת הקלט תוך הגברת או הפחתת הגירוי באטיות כדי לאפשר גירוי או מיקוד מרעיש יותר, תלוי מה התינוק צריך.

 

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
ויסות חושי - מהו ויסות חושי?

אולי יעניין אותך גם

תאמו פגישה עכשיו
שיחת ייעוץ ראשונה במתנה
הירשמו לניוזלטר