היקשרות

היקשרות

היקשרות – כל מה שחשוב לדעת

היקשרות טובה היא מערכת יחסים רגשית מיוחדת הכוללת אכפתיות, אהבה והנאה. השימוש במושג ‘היקשרות’ מיוחס בעיקר לחוקר ג’ון בולבי שפיתח את מרבית התיאוריות בתחום ההיקשרות. בולבי תיאר את ההיקשרות כ”קשר פסיכולוגי מתמשך בין בני אדם”. בולבי היה שותף לתפיסה הפסיכואנליטית לפיה חוויות מוקדמות בילדות חשובות להשפעה על התפתחות והתנהגות בהמשך חייו, ומתוך כך ניסה להבין כיצד אפשר לקבוע את הקשר בין יחסו של ההורה אל הילד לבין סגנון ההיקשרות שלו.

סגנונות ההיקשרות המוקדמים שלנו נקבעים בילדות דרך מערכת היחסים בין התינוק / המטפל. בנוסף לכך, בולבי האמין כי להיקשרות יש מרכיב אבולוציוני שנועד מסייע להישרדות. “הנטייה ליצור קשרים רגשיים חזקים לאנשים מסוימים [היא] מרכיב בסיסי של הטבע האנושי,” הסביר.

סגנונות היקשרות

סגנונות היקשרות שונים מאופיינים בדרכים שונות לאינטראקציה והתנהגות במערכות יחסים. במהלך הילדות המוקדמת, סגנונות ההיקשרות הללו מתרכזים באופן שבו ילדים והוריהם מתקשרים.

כיום, פסיכולוגים בדרך כלל מכירים בשלושה סגנונות ההיקשרות עיקריים:

  1. היקשרות בטוחה – התינוק נותן אמון כללי בדמות המטפלת העיקרית ויודע לצפות להתנהגות מיטיבה איתה
  2. היקשרות חרדה – התינוק אינו יודע כיצד הדמות המטפלת העיקרית תתנהג ומציג התנהגות מעורבת, חששנית ותלותית 
  3. היקשרות נמנעת – התינוק אינו מצפה לנגישות מצד דמות המטפלת העיקרית ולכן מציג התנהגות שנראית כעצמאית אך ביסודה מעידה על חוסר ביטחון וניסיון להימנע מכאב הדחייה.

מאפייני ההיקשרות

ישנם ארבעה מאפיינים ייחודיים של ההיקשרות:

שמירה על קרבה: הרצון להיות בקרבת האנשים שאנו קשורים אליהם.

מקלט בטוח: חזרה לדמות ההיקשרות לנוחות ובטיחות מול פחד או איום.

בסיס בטוח: דמות ההיקשרות משמשת כבסיס ביטחון שממנו הילד יכול לחקור את הסביבה שמסביב.

מצוקת הפרדה: חרדה המתרחשת בהעדר דמות ההיקשרות.

כאשר ילדים גדלים בביטחון שהמטפל העיקרי שלהם יהיה זמין עבורם, הם נוטים פחות לחוות פחד מאלה שגדלים ללא הביטחון הזה. ביטחון זה נרקם במהלך תקופת התפתחות קריטית, במהלך שנות הינקות, הילדות וההתבגרות. הציפיות המתגבשות באותה תקופה נוטות להישאר ללא שינוי למשך שארית חייו של האדם

ציפיות אלה מתגבשות בצורה הקשורה באופן ישיר לחוויות חיים. במילים אחרות, ילדים מפתחים ציפיות שהמטפלים שלהם יגיבו לצרכים שלהם מכיוון שלפי הניסיון שלהם המטפלים שלהם היו מגיבים בעבר.

אם אתם חוששים שילדיכם מציגים סימנים המעידים על בעיות בהיקשרות, חשוב להתייעץ עם מומחית כדי לשלול בעיות ו/או לפתח התערבות שתעזור לילד לפתח סגנון ההיקשרות בטוח יותר.

לייעוץ והזמנת מומחית היקשרות הביתה, השאירו פרטים.

 
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
היקשרות - כל מה שחשוב לדעת

אולי יעניין אותך גם

הדרכת הנקה - הנקה נכונה ונעימה

הדרכת הנקה

הדרכת הנקה – הנקה נכונה ונעימה הנקת יילוד היא אחד

תאמו פגישה עכשיו
שיחת ייעוץ ראשונה במתנה
הירשמו לניוזלטר