גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים – הדרך לגמילה מתחילה כאן

תהליך גמילה מחתולים יכול להיות תהליך ארוך, מעייף ומתיש – אך הגמול בעבור הצלחה הוא עצום: הקץ להחלפות מלוכלכות של חיתולים יקרים ועידן חדש של עצמאות. סוף סוף!

קצת מידע מקצועי-מדעי

שלפוחית השתן היא כמו שק, ככל שהיא מתמלאת נוצר מתח מכני המעביר למוח את המסר – “יש פה נוזל”, כאשר השלפוחית מגיעה לכ- 40% בממוצע המוח נותן פקודת התרוקנות. בחודשים הראשונים פעולת ההתרוקנות מלווה בכאב ולעיתים אף בבכי קצר, מאחר והמערכת עדיין לא מורגלת (באמצעות שפת הסימנים לתינוקות אפשר לדעת מתי זה קורה).

תינוקות נולדים עם מערכת שליטה על הסוגרים! מחקרים מראים שתינוקות יכולים לסמן להוריהם באופן מודע שהם צריכים להפנות כבר בגיל 6-8 חודשים. השימוש בחיתולים וחוסר ההתייחסות שלנו  לתהליך ההתרוקנות במהלך השנים הראשונות גורמים לפעוטות “לשכוח” שהם מרגישים את המערכת ויכולים לשלוט בה (הדרכת הורים).

גמילה מחיתולים – כיצד עושים זאת?

אנו לא מלמדים מיומנות חדשה אלא רק מזכירים לילד את מה שהוא שכח – זהו הלך הרוח שאתו אנו נכנסים לתהליך.

הכנה – לפני שמורידים את החיתול מתחילים בהכנה כדי לעורר מחדש את המודעות לכך שהמערכת קיימת.
ההכנה נעשית בעזרת דיבור על המערכת, דוגמא אישית, הקראת סיפורים, הסברים ברמה שמתאימה לגיל ועוד…
כל זה על מנת לעורר עניין, סקרנות ולחזק את הרצון שכבר קיים. לאחר מספר ימים עד שבועיים הילד יתחיל להראות עניין ולבקש להוריד חיתול/ להשתמש בסיר/ אסלה.

הורדת חיתול – הורדת חיתול ב-ה-ד-ר-ג-ה! מומלץ מאוד להתחיל את הגמילה מחיתולים בסופ”ש. מתחילים משעה ביום, אחד על אחד, משחקים, לובשים תחתונים וכו’
ולפי הקצב של הילד מגדילים את הזמנים לשעה וחצי שעתיים וכן הלאה (גמילה מבקבוק).
לאחר כשבועיים הילד כבר לומד להתאפק וכמובן שעדיין “מפספס” אך לרוב זה כבר שלב שבו נעשה “מפגש פסגה” עם הילד והגננת שבו מספרים שהוא בלי חיתול ושברגע שיש פיפי הוא יגיד לגננת וילך איתה לשירותים. שיתוף הפעולה נכון וטוב עם הגננות במהלך התהליך תורם רבות למשך התהליך.

עשה ואל תעשה

  • במהלך התהליך חשוב מאוד לחבר את הילד לתחושות הפיזיות שלו, שירגיש את השלפוחית שלו לפני שהפיפי יוצא, למשל כאשר מזהים שיש לו פיפי להגיד ” אני רואה שיש לך פיפי, אתה מרגיש שלוחץ לך פה” ולהצביע על אזור השלפוחית, או כאשר להורה יש פיפי לספר “אני מרגישה לחץ פה, יש לי פיפי, אני אלך לאסלה”, בהתחלה כשעושה פיפי מחוץ לחיתול להגיד” אתה עושה פיפי ובפעם הבאה נלך שירותים כשאתה מרגיש שהוא מגיע”.
  • כדאי לתת לילד לבחור אם לעשות בסיר/אסלה… ללכת יחד ולבחור תחתונים ואת הסיר או הישבנון, החוויה המשותפת תעזור לעידוד הרצון ותחושת המסוגלות.
  • לא נותנים פרסים ולא עושים מסיבה ומרעיפים שבחי “כל הכבוד” בכל פעם שהילד מצליח לעשות צרכים בסיר, הסיבה היא שמדובר בתהליך שהוא חלק מהטבע (בדיוק כמו שאנו לא משבחים אותו כשהוא אוכל או נושם). אפשר ורצוי לחזק במשפטים כמו “הצלחת” או “כמה אתה עצמאי”.
  • בתחילת התהליך כאשר “בורח” לא לא לומר משפטים כמו “אני רואה שברח לך” או “התבלבלת” וכדו’ ממספר סיבות, ביניהם העובדה שמשפטים מסוג זה עלולים לגרום לתחושת כישלון ותסכול. במקום זה אפשר לומר לילד בצורה נעימה “בוא נחליף” ולהחליף יחד. בשלב מתקדם יותר של התהליך אפשר לעבור גם למשפטים בונים (גמילה מחיתולים בלילה).

עם זאת, אם אתם מרגישים שאינכם מצליחים במשימה, זו לא בושה לפנות לעזרה! יועצת גמילה מחיתולים יכולה לסייע רבות בבניית שגרת יום שתעזור לילד שלכם להיגמל ותתמוך בכם בכל צעד של הדרך.

פנו עוד היום לייעוץ הורים מקצועי לגמילה מחיתולים>

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
גמילה מחיתולים

אולי יעניין אותך גם

תאמו פגישה עכשיו
שיחת ייעוץ ראשונה במתנה
הירשמו לניוזלטר