אח חדש במשפחה

אח חדש במשפחה

אח חדש במשפחה – המשפחה גדלה

בשעה טובה המשפחה גדלה, אח או אחות קטנה הצטרפו למשפחה. ההתמודדות המשפחתית יכולה להיות מאתגרת מאוד בעיקר לילדים בגילאים רכים.

היי, שמי הוא שלי, מדריכת הורים בהכשרתי, יועצת שינה מוסמכת בשיטת small talk, מומחית לשפת התינוקות, מדריכת הנקה, גמילות וכל מה שביניהן. אספתי עבורכם כמה עצות חמות כיצד להתמודד טוב יותר עם אח חדש במשפחה.

איך מתמודדים עם אח חדש במשפחה

הצטרפותם של אחים קטנים למשפחה משנה סדרי עולם בכל בית. כל אחד מבני המשפחה חווה סוג של טלטלה. באופן טבעי ומובן, האחים הגדולים לא כל כך מבינים מה תפקידם החדש במשפחה. התמודדות לא נכונה עלולה להוביל ליריבות בין אחים בגילאים בוגרים יותר.

הורים יקרים, הנה כמה נקודות למחשבה ממני אליכם:

 • הבינו מה שעומד מאחורי התנהגותם של האחים הגדולים. ילדים המתקשים להתמודד עם אחיהם החדשים עלולים לבטא רגשות אלה באמצעות התנהגות יותר ‘תינוקתית’, כמו התקפי זעם, סירוב להשתמש בסיר וכדומה.
  כל זה טבעי לחלוטין, וזו הדרך של האחים הגדולים לבטא את רגשות התסכול והבלבול שלהם לגבי תפקידם בחייכם ומקומם במשפחה. נורמלי לחלוטין שאחים גדולים יגיבו בצורה כזו לבואו של תינוק חדש, וזה לא אמור להשפיע בשום צורה על מערכת היחסים העתידית של האחים.
  כאשר ההורים מטפלים בנושא בצורה פתוחה ולא שיפוטית, תחושות הבלבול יפחתו עם הזמן וכל האחים ירגישו נוח במשפחה.
 • חשיבות תחושת הבטחון – האחים הטריים מרגישים לא בטוחים, הם לא מבינים מה תפקידם החדש במשפחה. זה נחמד שהם הפכו לאח או אחות גדולים אבל, מה זה אומר באמת.
  פה אתם ההורים נכנסים לתמונה. הורים, גם אם נראה שילדכם עצמאיים ומסוגלים לעשות דברים רבים למען עצמם ואינם זקוקים לתשומת לבכם המתמדת, הם עדיין זקוקים לאהבה ולעניין שלכם בהם בדיוק כמו פעם ועכשיו יותר מתמיד כאשר הצטרף אח חדש במשפחה.

נקיטת גישה חיובית

הורים, קחו נשימה עמוקה ותנו גם לאחים הטריים עזרה למצוא את מקומם החדש במשפחה. דבר ראשון, מאוד מומלץ לא לפנות אליהם כאחים גדולים, חשוב שיבינו כי עבורכם הם תמיד ישארו קטנים שלכם. (גם בגיל 30).

עזרו להם לעצור את הסחרחורת ולמצוא את מקומם החדש במשפחה, על ידי שיתופם בסדר היום החדש.

 • הפכו את האחים הטריים לשותפים בטיפול באח הקטן –  בקשו מהם לעזור בזמן המקלחות, להביא להורה את המוצץ או החיתול (גמילה ממוצץ). הם ירגישו שותפים לשינויים במשפחה.
 • מצאו את הזמן לתת ליחס אחד על אחד – זה זמן מעולה לחיבוק ונשיקה, מילה טובה ושיחה אישית ונעימה. לא משנה, כמה גדולים האחים הטריים, חיבוק חם הוא תמיד מושלם.
 • הכילו את האחים הטריים – בקשו מהאחים הגדולים לחלוק את הרגשות שלהם ולספר לכם כיצד הם מרגישים. הורים שחשוב שתבינו שגם הקטנים צריכים זמן לעכל את השינויים. נסו לעודד אותם להיפתח אליכם יותר ולחוש שאתם רוצים לדעת כיצד לעזור להם להרגיש טוב יותר.

תגובה שקולה, סובלנית ומבינה תגרום לילדכם להרגיש בטוחים יותר. האחים יבינו כי גם כאשר אתם מפנים מקום לאח חדש במשפחה, אתם לא מוותרים עליהם והם אינם מאבדים את מקומם במשפחה. הכי חשוב, כי ילדיכם הגדולים יבינו שהם עדיין אהובים ואינם זוכים לפחות אהבה מהוריהם. תגובה נכונה תעזור לאחים הגדולים לקבל את התינוק או התינוקת החדשים באהבה ולהבין כי גם הם חלק מחייו של האח החדש במשפחה.

מתקשים להתמודד עם אח חדש במשפחה ? רוצים להתכונן טוב יותר ללידה הקרבה?

שמי שלי, מדריכת הורים בהכשרתי, התחלתי את דרכי בניהול גן ילדים לגילאי 3-5 למעלה מ – 20  שנים (הדרכת הורים).

בזכות האהבה שלי לילדים ובשילוב ניסיוני הרב בליווי תהליכים עם הורים וילדיהם הפכתי למדריכת הורים מוסמכת. אני מאמינה שכל משפחה היא שונה, ואני מתאימה לכל משפחה את תהליך הליווי המתאים לה. הורות היא לא תמיד קלה, ולפעמים אנחנו חולמים על קוסם עם מטה קסמים שיעזור לנו לעשות שינוי, להירגע, לחשב מסלול מחדש על מנת להקל על חיינו חיי הפעוטות היקרים שלנו.

אני מזמינה אתכם לפתוח לי את הדלת וביחד נייצר קסם.

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
אח חדש במשפחה

אולי יעניין אותך גם

גמילה מבקבוק

גמילה מבקבוק

5 טיפים לגמילה מבקבוק כשיגיע היום (והוא בהחלט יגיע) להיגמל

תאמו פגישה עכשיו
שיחת ייעוץ ראשונה במתנה
הירשמו לניוזלטר